Zašovský sbor oslavil 100. let trvání !!

Zašovský sbor oslavil 100. let trvání !!

ZAŠOVSKÝ CHRÁMOVÝ SBOR  … je pěveckým seskupením, v němž se sborovému zpěvu věnuje už 100.let nepřetržitě řada zpěvaček a zpěváků převážně ze Zašové.

 Z HISTORIE
  Vznik sboru je spjat úzce s příchodem pana Arnošta Borovičky do Zašové v roce 1914. Zde tento výborný hudebník začal působit jako varhaník v místním Chrámu Navštívení Panny Marie. Po Arnoštově smrti v roce 1950 se varhan i sboru ujal jeho syn Miroslav – rovněž znamenitý muzikant a aranžér. Stejně jako jeho tatínek Arnošt, obohatil Miroslav repertoár sboru vlastní tvorbou (např. vánoční “Valašskou mši”). K jeho, dodnes vzpomínaným počinům patří i nacvičení “rytmické mše” s mladými zpěváky v období politického uvolnění koncem 60-tých let minulého století. Miroslav dokázal sbor převést nelehkými dobami. Se smutkem dodnes vzpomínáme na jeho náhlý odchod, uprostřed zkoušek v adventu roku 2000.  Od té doby sbor vede Ing. Petr Borovička – Miroslavův syn a Arnoštův vnuk.
 
SOUČASNOST
  Sbor se v současnosti repertoárově žánrově i koncertně “rozevřel”. Pořádá vlastní koncerty, koncertní zájezdy, účastní se rozmanitých uměleckých a společenských akcí.  Rádi vzpomínáme, mimo mnohá jiná vystoupení, na zájezdy do Nové Ľubovně (2004), do Ústí nad Orlicí (2005), na festival v Bělotíně (2006), či na přehlídku “Pěvecké sboření” ve Valašském Meziříčí (2007), zpěv při pouti v katedrále sv. Václava v Olomouci, zájezd do Nové Ľubovně na Slovensko, vystoupení v rámci Vánočního jarmarku ve Valašském Meziříčí (2008) aj. Ke každoročním počinům patří Vánoční koncert v kostele, kde vždy uvádí nové autorské písně. Jak to znělo můžete slyšet i vidět zde, stránky sboru zde.

K výročí 100. let (rok 2014) natočil sbor profilové CD a Barbora Nohavicová napsala o sboru svou seminární práci. Jsme rádi, že dala svolení k jejímu uveřejnění – možno přečíst zde (samostatně historie sboru a pak celá diplomová práce včetně repertoáru, současnosti ap.):

8 HISTORIE SBORU
Barbora Nohavicova_ DP_zasovsky chramovy sbor

 Na závěr jedno foto z oslav, které proběhly v neděli 29.6.2014 v chrámu v Zašové …

DSC_0100

 


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace