Zašovjanka letos slaví 135. let od založení …

Zašovjanka letos slaví 135. let od založení …

Tradice muziky je u nás silná – vzpomeňme, že jsme v roce 2014 slavili 100. let Zašovského chrámového sboru. Ještě starším tělesem je ale dechová hudba Zašovjanka, která slaví letos 135. let! 

O historii Zašovjanky (respektive tradice dechové hudby v Zašové) se dočítáme na jejich stránkách zde – citace i u nás …

Vznik zašovské dechovky se datuje od roku 1880. Jejím zakladatelem byl zašovský rodák Emil Špůrek, vojenský muzikant, který se roku 1875 vrátil z vojny a začal vyučovat zájemce hře na dechové nástroje. Emilu Špůrkovi pomáhal ve výuce mladých muzikantů taky pan učitel Schober.

     V průběhu let se kapela vyvíjela, měnila názvy, přes velkou dechovku, až do dnešní podoby, s deseti člennou obsadou  a dvěma zpěváky. Dle velikosti akce, hostují s kapelou i další muzikanti z Rožnova p/Radh. a Valašského Meziříčí.

     Největších úspěchů však tato valašská krojovaná kapela zažila od roku 1969 pod vedením kapelníka Ing.Václava Zvoníčka, který ji vedl plných 46 let, až do roku 2015.

     Více zajímavostí ze života kapely za posledních 50 let najdete v sekci Vzpomínky kapelníka, kde je vše zdokumentováno V. Zvoníčkem.

 


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace