VYŠÍVAČKA MARIE KOŠÁRKOVÁ

VYŠÍVAČKA MARIE KOŠÁRKOVÁ

Vyšívačka ze Zašové Marie Košárková (dívčím jménem Holišová) se narodila roku 1913 v Zubří. Provdala se do Zašové, kde kolem roku 1995 zemřela. Její manžel Jan Košárek byl nejprve zaměstnán v kloboučárně u Janyšky ve Valašském Meziříčí, potom přešel na dráhu a u železnice pracoval až do důchodu.

 Marie Košárková vyšívala od svých osmi roků. Zuberskou výšivku se naučila v dílně u paní Amálie Gregorové, kam docházela ze Zuberských pasek.Na svou maminku vzpomíná její syn Bohumír Košárek (1934):
„Maminka pracovala pro družstvo Lipta a po jeho rozpuštění v Tesle Rožnov. Vyšívala doma po pracovní době. Návrhy si kreslila sama. Co ji v noci napadlo, vzala papír, nakreslila si vzorek. Těch jejich návrhů, to bylo vzorů a vzorů, se zachovala celá hromada. Budu je muset pohledat, uspořádat a nejlíp by jim asi bylo někde v muzeu. Maminka vyšívala až do konce života. Hodně dlouho bez brýlí, až později, kdy už ji trápila nemoc, tak s brýlemi. Ještě i pak mi na památku vyšila svůj monogram. 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Maminka vyšívala pro družstvo v Uherském Hradišti, pro Ústředí lidové umělecké výroby v Brně a pro Liptu. Vyšívala také na zakázku, jak si kdo co zadal. Patřila k nejlepším vyšívačkám. Z ÚLUV v Brně speciální zakázky zadávali jí. Vyšívala pro prezidenty Masaryka a Beneše. Vyšívala prostírání na výstavu v Montrealu. Pro velvyslanectví ve Francii vyšívala krásný dvoumetrový ubrus. Když měla paní Vitová z Brna speciální zakázku, tak vždycky osobně přijela sem k nám a donesla mamince tu práci.“ Někdy v 60. letech ÚLUV v Brně ocenilo práci vyšívačky Marie Košárkové titulem Mistryně lidové umělecké výroby.
„Ve volných chvilkách vyšívala maminka pro sebe ubrus. Patnáct let na něm pracovala. Je to pracná, krásná a vzácná práce. Vystříhávaná výšivka, všecko obšívané, hodiny a hodiny práce. Dnes by takový ubrus nikdo nevyšil, neměl by k tomu tu trpělivost. Máme tu výšivku zarámovanou jako obraz na památku v rodině.“  Paní Marie Košárková vyšívala téměř po celý svůj život. Těch výšivek, nad kterými strávila hodiny práce, by dnes nikdo nespočítal.  

(sb)


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace