Stručná historie Veselé

Součástí Zašové je od roku 1985 až do té doby samostatná obec Veselá.
Nejstarší zpráva o Veselé je z roku 1376. Kostel zasvěcený sv. Martinovi je zmíněn roku 1396. Jelikož po staletích velmi sešlý, byl roku 1820 postaven zděný. Při 190. výročí posvěcení byl veselský kostelíček sv. Martina, kolem kterého roste podle jedné písničky hustý les, ke dni 3. září 2011 renovován a jeho okolí upraveno.
U kostela je hřbitov. Tady v neoznačeném hrobě našel místo posledního odpočinku politik Alois Mikyška (1831-1903), poslanec zemského a později říšského sněmu, také starosta Valašského Meziříčí, pro svou moc zvaný „valašský pánbíček“. Po úpadku občanské záložny, kterou založil a jejíž krach v roce 1903 tragicky postihl velkou část Valašska, se Mikyška zastřelil. Aby jeho hrob rozezlení lidé nezneuctili, nebyl označen, a tak je tomu dodnes.
Po roce 1960 si veselští občané postavili kulturní dům, požární zbrojnici, hřiště na házenou, mateřskou školu a prodejnu potravin. Po roce 1989 byla v obci kromě nové výstavby provedena rekonstrukce vodovodu a regulace potoka. V současné době má Veselá cca 450 obyvatel a 115 domů.

St_Martin_church_in_Vesela_ValMez(CZ)

Veselá – kostel svatého Martina

stará mapa_vesela

Starý letecký snímek Veselé


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy