KŘÍŽ VE VESELÉ ZA KULTURNÍM DOMEM

KŘÍŽ VE VESELÉ ZA KULTURNÍM DOMEM

Štítky :

Ve Veselé, místní část Zašové, je za někdejším Kulturním domem, dnes restaurací, lesní cestou kolem házenkářského hřiště a za lesním porostem, asi 500 m daleko, postaven kříž.

 Kříž je orientovaný k severu. Vlastní kříž je železný, jednoduchý, Kristus je bíle natřený. U paty kříže jsou truchlící postavy, rovněž bíle natřené. Uprostřed nejdelšího ramene kříže je pod Ukřižovaným oválná kovová tabulka, je součástí kříže. Původně byl na ní nápis, dnes už je setřený, zůstal pouze nečitelný odlesk písmen. Kříž je podepřen ze zadní strany železnou podpěrou, te je nahoře ke kříži přidrátovaná, dole zakotvena do kamenného podstavce. Celý kříž i s kamenným podstavcem je nachýlený dozadu.
K103

 Kamenný podstavec je šedě natřený. Ve střední části je v jednoduchém rámečku, nahoře v podobě cimbuří, vytesaný text a písmena černě natřená: „POCHVÁLEN BUĎ JEŽÍŠ KRYSTUS“. Další text oddělují dvě vlnovky. „POSTAVEN JEST TENTO KŘÍŽ NÁKLADEM MICHALA BECHNÉHO“. Ve spodní části podstavce je v jednoduchém rámečku letopočet: 1863. Kříž stojí na dvou kamenných stupních. Podstavec je zleva i zprava zdobený jednoduchým rámečkem. V polovině je prasklý a opravovaný. Před křížem je z kamení vyložena malá plošina. Není tam žádná květinová výzdoba. Kříž je postaven po pravé straně lesní cesty. Po obou stranách kříže rostou dvě mohutné lípy, snad přes 100 let staré. Kříž obklopuje les. Po pravé straně přes mýtinu, osazenou mladým smrčím, je výhled na Zašovou, Zubří, panelovou zástavbu Rožnova a na Radhošť.

(sb)


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy