Historie zašovského fotbalu

Historie zašovského fotbalu

První počátky fotbalového hnutí v Zašové jsme zaznamenali v roce 1922, kdy na popud Oldřicha Staveníka, který se s fotbalem seznámil ve Švýcarsku, se sešlo několik nadšenců a na vlastní kůži zkusilo, kolik přitažlivosti má v sobě fotbalový míč. O tři roky později, na podzim roku 1925, byl z aktivity Rudolfa Frňky založen sportovní klub Valachia Zašová, z něhož se 4. března 1926 na ustavující schůzi v hostinci U Frňků oficiálně zrodil SPORTOVNÍ KLUB ZAŠOVÁ. Do čela klubu byli zvoleni : předseda Josef Plandor, místopředseda Josef Macháček, jednatel Rudolf Frňka, kapitán František Kubját, členové Rudolf Holiš a Jaroslav Jasný.
Prvním úkolem klubu bylo zajistit regulérní hřiště a tak bylo získáno hřiště „Na sokolském“. O rok později se začalo hrát na hřišti za školou, ale problémy s hřištěm způsobily, že v počátku musel SK hrát řadu zápasů na hřištích soupeřů. Klub byl příslušníkem Slezské fotbalové župy.

Nový sport brzy zaujal také mládež a již v roce 1928 bylo založeno dorostenecké družstvo. V období před válkou došlo k oživení činnosti, bylo založeno také B družstvo a nastal příliv nových členů. Bohužel, vzestup činnosti trval krátce. Přišel rok 1938 a vlivem tehdejší mezinárodní situace a mobilizace došlo k omezení činnosti SK. Jediným kladným jevem této doby bylo získání pozemku pro hřiště na Rakovém, které plnilo své poslání až do roku 1950.

Období okupace poznamenalo také činnost SK. Slouží ke cti tehdejších funkcionářů a hráčů, že s nevšední obětavostí pokračovali ve společné činnosti. Jen velmi krátkou dobu byla činnost pozastavena, ale nové vedení na jaře 1940 činnost opět oživilo. Klub řídil tento výbor : předseda J. Nohavica, místopředseda S. Frňka, jednatel J. Martinek, hospodář V. Sadílek, vzdělavatel A. Nohavica, pokladník F. Bumbala, členové R. Holiš, F. Kubját, K. Plandor, A. Holčák, V. Janiš, J. Pikula.V období  války se nehrály organizované soutěže, hrály se pouze přátelské zápasy. V červnu 1945, již v osvobozené vlasti, se konala ustavující valná hromada SK Zašová, která se vyznačovala elánem a chutí všech přítomných přivést místní sport k jeho výši z let 1935 – 1937. Předsedou SK byl zvolen J. Kudělka. Klub měl dvě družstva dospělých a jedno družstvo dorostu.

A jak to bylo v poválečném období až po dnešní dny najdete na stránkách fotbalu zde.
Pěkné historické fotografie najdete zde – určitě se mnozí poznáte …

Převzato ze stránek : https://www.skz1926.cz/


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy