Zátopek Alois – 30. výročí úmrtí významného rodáka …

Zátopek Alois – 30. výročí úmrtí významného rodáka …

Jedním z nejvýznamnějších rodáků ze Zašové je bezesporu Alois Zátopek, který má právě dnes 30. výročí úmrtí. Pojďme si ho tedy připomenout …

Zátopek Alois – geofyzik a seismolog – (30. 6. 1907 Zašová – 22. 6. 1985 Praha)

Světově proslulý geofyzik se po studiích na valašskomeziříčském gymnáziu a přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze věnoval oboru geofyziky a seismiky. Byl spoluzakladatelem a pak i ředitelem Státního geofyzikálního ústavu, profesorem Karlovy univerzity, tvůrcem tzv. pražské seismické školy. Jako světový odborník na seismiku byl jmenován stálým poradcem OSN – UNESCO pro studium seismických oblastí ve světě, byl konzultantem několika vlád (Japonsko, Turecko, Jugoslávie), prezidentem Evropské seismické komise, členem řady vědeckých institucí u nás i v zahraničí. Je autorem více než 200 odborných publikací. Napsal knihu „Jak se studují zemětřesení“. Vypracoval seismický obraz území Československa. Zasloužil se o rozvoj české a slovenské geofyziky.

Byl i vynikajícím hudebníkem, jako violoncellista účinkoval v kvartetu učitelů UK. Za své zásluhy byl vyznamenán celou řadou medailí cen a titulů u nás i v zahraničí. V roce 1968 byl zvolen členem ČSAV.

Přes všechna ocenění a vyznamenání zůstal po celý život skromným a přátelským člověkem. Rád vzpomínal na dobu, kdy jako student prováděl své prvé technické pokusy v kůlně na zahradě. Navštěvoval své známé v Zašové i spolužáky ve Valašském Meziříčí. Byl blízkým příbuzným atleta Emila Zátopka. Na rodném domě v Zašové mu byla v roce 1986 odhalena pamětní deska, vytvořená Ambrožem Špetíkem.  Urna s jeho popelem je uložena v hrobce rodiny Zátopkovy v Zašové.

deska

Pamětní deska na rodném domě v Zašové

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rodný dům Aloise Zátopka v Zašové

 


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy