ZAŠOVSKÝ BETLÉM

ZAŠOVSKÝ BETLÉM

Výtvarné zobrazení narození Ježíše Nazaretského v městečku Betlémě se rozšířilo ve 4. stol. v katolické Itálii, zde v 17. století betlémy zlidověly. V českých zemích se zvyk stavění betlémů ujal koncem 18. století. Betlémářskou velmocí je u nás město Třebíč, tady v místním muzeu vystavují betlémy malé, velké a třeba i vestavěné do lahve. Světovým unikátem je pohyblivý betlém se 400 figurkami J. Probošta a Jos. Kapuciána v Třebechovicích pod Orebem. K velmi starým patří také zašovský betlém, pravidelně o každých vánocích stavěný v místním chrámu, zasvěcenému Navštívení Panny Marie.

 098_betlem

Zašovský betlém byl zhotoven podle tyrolské školy v r. 1907. Jména těch, kteří jej stavěli a vyřezávali figurky, se nezachovala. Na ploše 12 m čtverečních je rozmístěno 18 dřevěných figurek lidských postav vysokých asi 30 cm, 14 oveček, velbloud a slon. Ve chlévě u jesliček s Ježíškem stojí oslík a volek. Nad střechou poletuje anděl. Černoušek v popředí za každou vhozenou minci do klobouku děkuje kýváním hlavy. Prostorově scénu rámuje a pozadí dotváří malba městečka Betléma. Malebností devadesát let starého zašovského betléma se o vánočním čase přicházejí potěšit děti i dospělí. Komu na přiložené fotografii chybí figurky tří králů a jejich karavany vězte, že přiložená fotografie byla pořízena o Vánocích, zatímco tři králové do Betéma přijdou až 6. ledna.

(sb)

Rád dodávám, že autor článku Richard Sobotka je také autorem knihy Betlémy – věčná inspirace, která vyšla v roce 2013 a kde je i část věnovaná našemu betlému … Krátké povídání o betlémářské tradici najdete v příloze – Tradice betlémů


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy