ZAŠOVSKÉ KYTIČKY
Rubriky : Národopis , Osobnosti , Společenský život , Zašová
Jak jistě víte, svého času byla Zašová proslavená svými „Zašovskými kytičkami“. Jaká byla jejich historie najdete v odkazu na plnou verzi publikace Zašovské kytičky o typických zašovských krajkách. Autorem je Richard Sobotka a můžete se zde dočíst mnoho zajímavého …
Tvůrkyně zašovských kytiček Milada Jaroňová (nar. 1917 v Zašové v rodině manželů Vrbíkových) trávila poslední roky svého života v Domově důchodců a Domově penzionu v Rožnově pod Radhoštěm. Vždycky chtěla studovat, ale přednost měla péče o nemocnou maminku a devítičlennou rodinu. Háčkovat se naučila u tetičky Otylky Jaroňové. Krajky nadané žačky se dostaly na výstavu do Prahy. Pak pracovala ve Státním gobelínovém ústavu ve Valašském Meziříčí jako instruktorka irského háčkování, pořádala kurzy háčkování v družstvu Lipta V gobelínce přišel tehdejší ředitel Kořínek s nápadem háčkovat samostatně kvítka, až dosud včleněné do irské krajky. Právě Milada Jaroňová dokázala vdechnout háčkovaným motýlům a kytičkám prostorovost a plasticitu. Tak vznikly zašovské kytičky, které nechávaly v úžasu návštěvníky EXPO 1958 v Bruselu, kde zdobily vstupní halu československého pavilonu. Titul Mistryně zašovské krajky byl pro paní Miladu Jaroňovou zasloužilým oceněním. „Háčkovala jsem celé noci,“ vzpomínala paní Milada Jaroňová ještě za svého života. „Pro Brusel, pro Valašské muzeum, pro přátele.“ Mistryně zašovské krajky a zašovských kytiček zemřela 14. 8. 2005 ve věku 88 let, pochována je na zašovském hřbitově.
Pro zájemkyně přikládáme stručný popis výroby a krátký článek o pokračovatelce této tradice paní Trtíkové – Zašovská kytička
-sb-