
Rok 1985 – ohlédnutí …
Rubriky : Dříve a nyní , Místopis Zašová , Osobnosti , Poutní místo Zašová - Stračka , Společenský život , Zašová
Jsem moc rád, že nám do týmu přibude další přispivatel a to Karolína Zeťová, která píše články o historii a výročích i do Zašovských novin … zde ale můžeme vydat i s bohatým obrazovým materiálem…
Před 40 lety se v Zašové a Veselé stalo mnoho událostí, které by bylo zajímavé si připomenout. Tento rok se označoval jako Rok míru pro velké množství oslav (zejm. výročí 40 let od osvobození Československa).
První a bezesporu nejdůležitější událostí tohoto roku je sloučení obcí Veselá, Zašová a Střítež n. B. k 1. 1. 1985 v jeden celek (Střítež n. B. se pak po roce 1990 zase osamostatnila). Přípravy ke sloučení trvaly již od roku 1982 a zprvu nebyly vnímány kladně. Pokud by ale k integraci nedošlo, Veselá by zřejmě zanikla k 31. 12. 1985. Zašová se vstupem do roku 1985 stala střediskovou obcí, která měla 3462 obyvatel. První společné plenární zasedání sloučených MNV se konalo 7. 1. 1985. Byly schváleny změny v radě, plénu a jednotlivých komisích.
V únoru 1985 se otevřela nově postavená prodejna Jednoty na horním konci Zašové a stará prodejna Jednoty naproti Pramenu byla zrušena.
Dokončovala se generální oprava střechy zašovské základní školy. Ve Stříteži i Veselé byly zrušeny malotřídní školy a jejich výuka byla převedena do Zašové.
Domov důchodců v Zašové byl od roku 1983 postupně rušen a v roce 1985 zde byl otevřen Ústav sociální péče pro mentálně postižené chlapce. Od února byli senioři postupně přemisťováni do nového Domova důchodců v Podlesí. Na jaře se začalo s opravou interiéru, do oken byly zabudovány mříže a kolem objektu postaven plot. Na konci roku zde bylo umístěno až 50 chovanců. I širší okolí zašovského kostela v tomto roce změnilo svou podobu: byla zrenovována márnice, zbudovány schody pod kostelem a byly natřeny kostelní věže i střecha (práci provedli členové horolezeckého klubu z tehdejšího Gottwaldova).
V dubnu 1985 se začalo s plynofikací obce. Výběr staveniště probíhal už od roku 1975. Do plánu technické vybavenosti k rodinným domkům byla výstavba plynofikace zařazena na léta 1985–1987, hodnota díla měla dosáhnout téměř 2 milionů Kčs.
Do června spadá smutné výročí úmrtí zašovského rodáka Aloise Zátopka (1907–1985), světově proslulého geofyzika a seismologa, zakladatele a přednosty Státního geofyzikálního ústavu a tvůrce tzv. pražské seismické školy, který působil i jako poradce UNESCO při OSN. Na rodném domě v Zašové má pamětní desku.
Během roku 1985 pokračovala pátá etapa výstavby celoobecního vodovodu – byl položen vodovodní řad na dalších úsecích, zvláště na Vesníku, Pohoři, v části Rakové a ve středu obce. Nově bylo zapojeno 56 přípojek k rodinným domkům. Ke konci roku už čerpalo vodu z obecního vodovodu 214 uživatelů v soukromých i veřejných budovách. Ve stejném roce byla uvedena do provozu skládka domovního odpadu za hřbitovem (fungovala až do roku 1996) a zašovští hasiči dostali novou cisternu jako ocenění za dobrou práci (do té doby používali autocisternu, kterou si sami postavili na podvozku automobilu Praga V3S).
Všechny tyto události vedly k tomu, že obec vzkvétala a v roce 1985 se stala vítězem soutěže Za krásnější Valašsko v kategorii střediskových obcí.
K. Zeťová
K roku 1985 neodmyslitelně patřila i spartakiáda, která se samozřejmě cvičila i u nás – pár fotek jako vzpomínka na tuto akci …