František Šigut – POUTNÍ MÍSTO ZAŠOVÁ

František Šigut – POUTNÍ MÍSTO ZAŠOVÁ

Tímto nadpisem se Vám nesnažím připomenout, že žijete v Zašové, která je vyhlášeným poutním místem nejen na Moravě, ale chci Vás upozornit na zajímavý zdroj informací o naší obci …

Tímto je kniha, která nese název „Poutní místo Zašová“ a vyšla roku 1942 ve Valašském Meziříčí. Autorem je nám známý František Šigut a naleznete tam spoustu zajímavých informací z dějin obce. Vzhledem k tomu, že originální tištěná verze je téměř nedostupná, uveřejňujeme zde plnou verzi, ať má každý z nás možnost dovědět se něco více o minulosti Zašové.

Poutni_misto_Zasova_Sigut

014_sigut

A doplním vzpomínku na autora P. FRANTIŠKA ŠIGUTA 

I když se P. František Šigut narodil mimo region Valašska, po určitou dobu působil ve Valašském Meziříčí. O tom, že mu tento hornatý a malebný kraj přirostl k srdci svědčí i to, že kromě duchovní literatury (Čtyři kapitoly o blahoslaveném Janu Sarkandrovi) se ve své literární tvorbě věnoval právě zdejšímu kraji. Z jeho pera vzešly také publikace Kardinál Dr. František Bauer (katolický teolog a kardinál, který pochází z Valašského Meziříčí – Hrachovce; 26. 1. 1841 – 25. 11. 1915), a Dějiny farnosti valašskomeziříčské.

 Napsal také knížku Poutní místo Zašová, dosud jednu z mála publikací, která popisuje dějiny Zašové jako farnost a poutní místo Valašska. Kniha vyšla nákladem Valašské knihtiskárny ve Valašském Meziříčí roku 1942. Úvodní slovo k ní napsal farář u Matky Boží zašovské P. Heřman Štíhel: „Slavné poutě, vroucí písně, hluboké nadšení přicházejících procesí i jednotlivých poutníků, vděčná srdce i dnes jsou zářivým svědectvím lásky valašského lidu k Marii Panně. A tato knížka, jež mluví o slavných dějinách jejího zašovského sídla, je a chce být vděčným důkazem vroucí, nezapomínající lásky k Ní. … Vzpomínám nadšených kazatelů i zbožných poutníků a zvláště jejího vroucího ctitele, který jí touto knihou vzdává svůj hold.“ 
Pouti k zašovské Panně Marii se konaly snad už počátkem 13. století, doloženy podle historických zpráv jsou ve druhé polovině 17. století. Knížka P. Františka Šiguta nejen zaznamenává historii tohoto slavného poutního místa, je zároveň i jeho oslavou.

PT


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace