Dříve a nyní – Plandorův kříž …

Dříve a nyní – Plandorův kříž …

Dnešní díl je věnován kříži u cesty na Pohoř – je znám jako „Plandorův kříž“. Krátký text a starší foto je od Richarda Sobotky ..

Uprostřed Zašové, asi 200 m cestou mezi starou školou (dnes dětským domovem) a Plandorama, stojí po pravé straně někdejší polní cesty Plandorův kříž. Stojí na Plandorově pozemku, proto Plandorův, ale vztahuje údajně se k rodu Žlebčíků. Kamenný podstavec z pískovce, na něm je železný kříž, ve spodní části podstavce je uveden letopočet 1866. Ve střední části je do pískovce vytesán text:
JÁ JSEM VZKŘÍŠENÍ I ŽIVOT KDO VĚŘÍ VE MNE I KDYBY MRTEV BYL ŽIV BUDE NA VĚKY.

Na zadní části podstavce je v dolní části ornament, uprostřed bylo údajně něco vepsáno, ale kámen je oloupaný, písmo nečitelné. Kolem kříže jsou postaveny čtyři víceboké kamenné sloupky, jsou v nich vyvrtané otvory pro zábradlí, ale to už tam není. Je orientovaný směrem k západu a výhled je odtud na střední část obce a na zašovský kostel. Po levé straně je výhled na Veselské kopce. Za zády kříže se vypíná lesnatá většinou borovicemi porostlá Pohoř. Kříž stojí na okraji zvlněného terénu. Cesta kolem něj vedla od nedalekých selských usedlostí do polí. Kříž byl na tomto místě údajně postaven jako poděkování, že jeden ze synů Žlebčíkových byl vysvěcen na kněze.

K045_1

Plandorův kříž – stav 90 léta 20. století

DSC05997

Opravený kříž s novou zástavbou v pozadí – stav r. 2016.


K045

Místo kde byla pořízena fotografie

icon-car.png
Plandorův kříž

načítám mapu - prosím čekejte...

Plandorův kříž 49.477803, 18.047954 Dnešní díl je věnován kříži u cesty na Pohoř – je znám jako „Plandorův kříž“. Krátký text a starší foto je od Richarda Sobotky ..Uprostřed Zašové, asi 200 m cestou mezi starou školou (dnes dětským domovem) a Plandorama, stojí po pravé straně někdejší polní cesty Plandorův kříž. Stojí na Plandorově pozemku, proto Plandorův, ale vztahuje údajně se k rodu Žlebčíků. Více informací naleznete ve článku Dříve a nyní – Plandorův kříž

Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace