CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“

CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“

KAMENNÝ KŘÍŽ U ZASTÁVKY ANEB, CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“

 Kříž u zastávky, který je v seznamu památek veden jako Kamenný kříž z r. 1805. Na zadní straně kříže je latinský nápis. Poškození pískovcového povrchu bylo již tak rozsáhlé, že horní dva řádky se staly nečitelnými. Veřejnost byla vyzvána, aby pomohla vyhledat snímek nápisu před poškozením. Pan Krůpa z č. 598 přinesl foto, které v rekonstrukci nápisu velmi pomohlo.

00137 kriz novo foto

Stav před opravou

00136 kriz stare foto

Fotografie pana Krůpy

DSC06015

Opravený kříž – celkový pohled

DSC06018

Opravený kříž – detail nápisu

Horní řádek, který byl i na snímku poškozen, odhaloval pouze slabiku RI. Lze téměř s jistotou chybějící slovo přečíst jako „Honori“ (ku cti). Kompozičně i co do smyslu výraz sedí. Rozluštěný nápis by se dal přeložit? „Ku cti, poctě a zbožnému uctívání Spasitele našeho kříž tento postavil lid zašovský pod (za správy) farářem Antonínem Hohnem.“ Při čtení originálního nápisu neunikne jedna zvláštnost. Písmena (I, V, L, C, M) jsou výrazně vyšší. Jedná se o tzv. chronogram (vročení). Jednotlivé litery se přečtou jako římské číslice a jejich prostý součet dá pak rok zhotovení. Jak bylo zmíněno, kříž byl dosud datován rokem 1805. Po rekonstrukci nápisu však vychází hodnota 1811. Z historických pramenů je známo, že farář Hohn působil v Zašové v letech 1805-1829). Je málo pravděpodobné, že by hned prvním rokem pořizoval pro farnost kamenný kříž. Kdo a kdy stanovil rok 1805, nevíme. Vyluštěný nápis na kříži tak přinesl malou opravu do historie naší obce.

Místo kde byla pořízena fotografie

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
KAMENNÝ KŘÍŽ U ZASTÁVKY ANEB, CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“

načítám mapu - prosím čekejte...

KAMENNÝ KŘÍŽ U ZASTÁVKY ANEB, CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“ 49.476821, 18.043566 KAMENNÝ KŘÍŽ U ZASTÁVKY ANEB, CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“ Více informací naleznete ve článku Dříve a nyní – CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE „CHRONOGRAM“

Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace