100 let Orla

100 let Orla

Štítky :

U příležitosti stého výročí Orla v Zašové zveme na výstavu a nejen to …
OREL – CVIČENÍ … aneb vzpomínejte s námi …
Možná není název „Vzpomínejte s námi“ až tak výstižný. Příspěvkům sahajícím do vzdálenějších dob by spíše slušel název „Objevujme historii“. Jenže pak zjistíte, že to, co je pro jednoho vzpomínkou, druhý objevuje.
Když moje maminka vzpomínala, častokrát mluvila o cvičeních v tělovýchovné jednotě Orel. Inu bylo to pro mne vždy spíš úsměvné, protože mi skupinová cvičení nepřipadala zrovna kdovíjak atraktivní. Tehdy, za první republiky se ale takovému sportování věnovala spousta mladých lidí, vždyť jen v Zašové vedle „orlů“ cvičili také „sokoli“ a „Dělnická tělovýchovná jednota“. Veřejná vystoupení – slety, byly příležitostí k setkávání a jejich účastníci na ně dodnes vzpomínají.
Dnešní mládež bychom asi na taková veřejná tělovýchovná cvičení nenalákali. Je přece jen doba hip-hopu a skateboardů. Pohled na zašlé fotografie a vypracovaná těla cvičenců z generace našich otců a dědů, však ukazuje, že naši předkové rozhodně nebyli „žádné bačkory“.
Malou fotogalerii mi zapůjčili manželé Krůpovi. Na obrázcích, které pocházejí patrně z doby těsně po 2. světové válce (tedy po roce 1945) jsou členové zašovské tělovýchovné jednoty Orel. Mnoho času jim již na společné cvičení nezbývalo. Vláda komunistů jednotu Orel brzy rozprášila, z občanů nadělala dělnickou třídu a srovnala je do jednotného šiku ve svých spartakiádách.
Na těch starých fotografiích naleznete pana Ludvíka Opálku, Stanislava Maleňáka, Ludvíka Krůpu, Jana Janiše, Zdenka Krůpu, … Cvičení vedl Stanislav Malík a na vrcholu pyramidy stával Jaroslav Maleňák. Pomůžete nám doplnit ostatní jména?       
PB                         Více fotografií naleznete zde…


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy