Žňové písně ze Zašové

Žňové písně ze Zašové

Obec Zašová se zapsala do dějin folklorního dění několikráte, nejvíce snad ale sběrem tkz. žňových  (žneckých , žatevních) písní v roce 1907.
O tom se mimo jiné dočteme v Národopisné encyklopedii Čech, Moravy a Slezska – Lidová Kultura.

Jde o specifický způsob zpěvu, kterým se často dorozumívali při práci. Příznačný je způsob přednesu: buď začínala sólistka a k ní se přidával sbor, nebo se střídaly dvě skupiny. V Zašové na Valašsku vpadala druhá skupina do posledních tónů zpěvu první skupiny. Patří výhradně do repertoáru dívek a žen a vyskytují se hlavně na Valašsku a Luhačovickém Zálesí. Soubor Zašovjan a jeho „tetičky“ byly těmito písněmi proslavené široko daleko, jak o tom svědčí i text Hynka Bíma, který je uveřejnil ve své knize „Život lidu v písni“ . Podtitul knihy je Valašské a Slovenské lidové písně a v sekci „žnecké písně ze Zašové“ jsou uveřejněny čtyři písně :

Hezký Janek z lesa jede
Nad Zašovú rovina
U mej maměnky ve dvoře
Zašovská fojtová

I když se písně sebraly u nás a Zašovjan je měl ve svém repertoáru, do světa je proslavily i jiné Valašské soubory, které měly možnost i nahrávání a vydávání desek – takto přebral a vydal tyto písně i soubor Jasénka na své LP“Jasénka“ z roku 1978. Na první straně pod číslem 3 najdeme Hečené ze Zašové (žňové písně) – zpívá dívčí sbor dle zápisu Hynka Bíma.

My zde uveřejníme text autora, píseň na ukázku a také nahrávku muziky Jasénka – pěkný poslech …

bím_text fojtova

 


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy