Historie kapely RYTMUS 37 – díl II
Rubriky : Osobnosti , Společenský život , Zašová
Pokračujeme ve vzpomínkách ma Rytmus 37 od p. Hajdy …
Účinkování pod zřizovatelem ČSM bylo kulturními okresními orgány brzy zrušeno. Museli jsme hledat nového zřizovatele. Člen kapely Jarda Poruba získal nového zřizovatele Traťovou dištanc ČSD ve Valašském Meziříčí, kde byla zaměstnána jeho matka. Tím pádem jsme měli k dispozici k hudebním zkouškám jak kulturní místnost ve vestibulu budovy hlavního nádraží, tak i sál kulturního střediska za drahou, který měla v užívání traťová dištanc ČSD. Byla to i určitá výhoda, že jsme měli přepravu nástrojů po železnici zcela zdarma do míst, kde jsme hráli. Nepřímo jsme tak trochu byli jejich … Musím ještě podotknout, že hudební nástroje, zesilovací aparaturu si pořídili členové skupiny za vlastní peníze, takže na zřizovatele nebyly žádné další finanční nároky. Se změnou zřizovatele došlo také k obměně členů a obsazení jednotlivých hudebních nástrojů – nově to bylo : stávající
Alois Palacký – trubka
Zdeněk Hajda – piáno, klarinet
Jaroslav Poruba – bicí
Noví: Antonín Pečiva – harmonika + havajská kytara
Otakar Kovář – doprovodná kytara
Ladislav Holiš – pozoun
Po krátké době další změna, kdy odešel hlavní aktér Rytmusu 37 Alois Palacký na vojenskou prezenční službu. Místo něj nastoupil jako trumpetista Jarda Nohavica ze Zubří. Získal se i další člen do hudební skupiny – kontrabasista Albert Schneider. Ze skupiny pak odešel také pozounista Ladislav Holiš – nové složení tedy:
Zdeněk Hajda – piáno, klarinet
Jarda Nohavica – trumpeta
Antonín Pečiva – harmonika + havajská kytara
Otakar Kovář – doprovodná kytara
Jaroslav Poruba – bicí
Albert Schneider – kontrabas
Jak je vidno, tak pořád bylo jen šest členů skupiny Rytmus 37 – pořád chyběla zpěvačka. V tomto složení působil rytmus 37 až do podzimu roku 1959, kdy odešli na vojnu trumpetista Jarda Nohavica, bubeník Jarda Poruba a kytarista Ota Kovář.