Historie kapely RYTMUS 37 – díl I

Historie kapely RYTMUS 37 – díl I

Trocha z historie populární taneční hudby RYTMUSU 37 na Valašsku. Ze svých vzpomínek sepsal a doplnil fotografiemi Zdeněk Hajda.

Tak, jak každá řeka má původ svého pramene, tak i populární taneční hudební skupina Rytmus 37 na Valašsku má začátky svého založení a dlouholetého působení v oblasti taneční hudby.

Zrod této skupiny se započal v roce 1958 v Zašové, kde teprve osmnáctiletý zapálený mladík pro moderní muziku Alois Palacký, dal dohromady partu dalších mladých nadšenců pro taneční hudbu, bydlících v Zašové. Musím podotknout, že v té době v Zašové působila jen dechová hudba, žánr taneční modernější hudby chyběl.

Začaly zkoušky skladeb na rytmy : slowfoxu -foxtrotu, tanga, waltzu, valčíku či polky. Obsazení nástrojů bylo toto:
Alois Palacký – bicí + trubka
Zdeněk Hajda – klavír
Ladislav Bartoník – harmonika
Miroslav Bartoník – kontrabas
Eduard Polách – klarinet
Jaroslav Poruba – kytara + bicí

Silvestr 1958 – sál OB Zašová

V tomto složení bylo první veřejné vystoupení na reprezentačním večírku dne 18.10.1958 v 19.00 hod v sále Osvětové besedy v Zašové, který pořádal výbor ČSM. Pozvánky vyrobil ručně Lojza Palacký. Reprezentační večírek byl na tehdejší dobu v obci Zašová organizačně velmi dobře připraven. V sále byly připraveny samostatné stoly pro čtyři osoby, pro konzumaci nachystány slané oříšky a ostatní slané pečivo, nealko limonády. Jestliže žijí ještě občané, kteří se tohoto večírku zúčastnili, mohou potvrdit, že zašovští mladí organizátoři se přípravy zhostili dobře. Byli to před 60 lety! V té době musela mít každá hudební skupina vystupující na veřejnosti svého zřizovatele. Takže i mladý Rytmus 37 měl – místní organizaci ČSM.
Ještě v úvodu zrodu názvu Rytmus 37 – jak k tomu došlo… jednoduše. Ve skupině hrály tři melodické nástroje, tři rytmické a počítali jsme do budoucna i se zpěvačkou, takže celkem sedm členů.


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy