FRANTIŠEK PAVLICA A JEHO DÍLA

FRANTIŠEK PAVLICA A JEHO DÍLA

V časopisu Spektrum Rožnovska  vyšel před časem v rubrice „Rožnov známý neznámy“ článek pana Richarda Sobotky o mozaice na rožnovském vlakovém nádraží. Se svolením redakce i autora jej níže uvádíme. A vše doplníme i o další práce tohoto autora.

 Dar zašovského umělce městu Rožnovu

 Jen málo je těch, kteří nikdy nepoužili nádraží ČD. O propojení železnice z Valašského Meziříčí město Rožnov usilovalo několik let, než se v roce 1885 železnice dočkalo. O prvých vlacích podnes kolují až neuvěřitelné historky. Vagony měly pro každé kupé samostatná dvířka, propojena zvenčí dlouhou lavicí. Rychlost vlaku byla taková, že cestující si mohli během jízdy vystoupit, projít se a znovu za jízdy nastoupit. Železnice měla původně pokračovat až do Frenštátu, ale skončila na jižním okraji Rožnova. Vnější podoba nádražní budovy se od prvopočátků celkem nezměnila. V poslední době došlo na rekonstrukci interiéru, přibyly boxy pro uskladnění zavazadel, nápojový automat, Čekárna má celkové nové uspořádání. Právě v čekárně jednu zeď zdobí rozměrná mozaika, zobrazuje roztančený pár krojovaných Valachů. K výročí Rožnova 700 let od první písemné zmínky (1267 – 1967) ji městu věnoval zašovský rodák, amatérský malíř a sochař František Pavlica (24. 2. 1915 – 8. 12. 1989). Zpočátku pracoval jako sklář, po válce jako příslušník SNB. Od mládí měl zálibu v malování, zdokonalil se v něm školením a kontaktem s renomovanými   umělci.   Jeho akvarely a oleje se dostaly i na celostátní výstavy v Praze, Ostravě a jiných městech. Od roku 1964 začal tvořit v oboru figurální plastiky a skleněné mozaiky. Pro Zašovou vytesal sochu valašského rebela, bustu J. A. Komenského, sousoší Valašská rodina zdobí zákoutí před Stračkou. František Pavlica působil v Zašové jako tajemník MNV, obecní kronikář a organizátor výstav uměleckých prací míst­ních občanů. 
-sb-

Dovolím si připomenout, že právě zmíněné sochy pana Pavlici byly po roce 1989 předmětem debat na půdě několika Zastupitelstev Obce Zašová, kde se ozvaly hlasy, volající po jejich odstranění či přestěhování. Ostatně se sousoším Valašské rodiny se tak stalo, když původně bylo umístěno těsně před vstupem do areálu pramene ve Stračce.Pokud se nepletu tak zásluhou pana Pavlici byly zbudovány také schody ke kostelu. Mnozí zašovští občané si jej pamatují i jako svérázného pohřebního řečníka.  V naší fotogalerii najdete pár snímků děl pana Pavlici.

(Bor)


Vyhledat

Rubriky

Výběr fotoalb


Miniatury
Prezentace

Archivy